neděle 2. března 2008

Serj Tankian - hlas kapely System of a Down

Serj Tankian – tohle jméno pravděpodobně nikomu nic neřekne až do doby, než zjistíme, že se za ním skrývá zpěvák a hlas světoznámé kapely System of a Down.

Ano, je to tak. SOAD o sobě nedali znát od srpna roku 2006 a proto asi nikoho nepřekvapí, že frontman kapely vydal loni v říjnu sólové album s názvem Elect the Dead, na kterém si nahrál většinu nástrojů sám a natočil jej ve svém domácím studiu v Los Angeles. Nejedná se o žádný pohodový výlet do světa world music, ale ani o bitevní vřavu ve stylu SOAD, i když ruku na srdce, některé songy se tomu hodně blíží. Album má mnoho vrstev a podob, od psychedelie přes klasickou hudbu až po charakteristické surrealistické obrazy a hrátky s rychlostí nahrávky.

Co o své nahrávce říká Serj?
„Když jsem dělal na Elect The Dead, cítil jsem tu samou energii jako při natáčení první desky Systémů v roce 1998, ten elán do experimentování, celý ten pocit ‚Wow, tohle si fakt můžu dovolit…‘ Každý den jsem žil jenom svou hudbou, nepotřeboval jsem jíst ani pít, přijímal jsem a vysílal jenom hudbu. Ráno jsem se vždycky probudil a tak moc se mi chtělo pracovat na mojí muzice, že jsem se nemohl soustředit na nic jiného.“ „Písně jsem napsal tradičně s klavírem a akustickou kytarou, na počátku měly klasický až operní nádech. Je zvláštní, co z toho vzniklo, když jsme následně přidali bicí a kytary – je to opět rocková deska.“
 
Jak na mě působí tato sólovka?
Při prvním poslechu jsem byl velice nadšený z toho, co jsem slyšel. Po tak dlouhé době, kdy nebylo o SOAD slyšet, je zde velice výborná záplata a troufám si říct i pokračování tvorby SOAD od hlasu kapely Serje Tankiana. Serj dokazuje, že je prostě výborný a talentovaný umělec a skvělý básník. Stačí se jen zaposlouchat do textů písní, které jsou politické, o bolestných životních zkušenostech, a také zde nalezneme i písně milostné.
Alba se nemůžu nabažit a poslouchám jej již skoro týden v kuse. Každý kousek je skvěle propracovaný a zahraný. Však si to poslechněte sami! Přikládám dvě písně ze serveru youtube.com:

Sky Is Over

Baby


Tracklist alba:
 1. Empty Walls
 2. Unthinking Majority
 3. Money
 4. Feed Us
 5. Saving Us
 6. Sky Is Over
 7. Baby
 8. Honking Antelope
 9. Lie Lie Lie
 10. Praise The Lord And Pass The Ammunition
 11. Beethoven's Cunt
 12. Elect The Dead
Bonus CD limitované edice:
 1. Blue
 2. Empty Walls (Acoustic)
 3. Feed Us (Acoustic)
 4. Falling Stars (Album Version)
Závěrem…
…ještě dodám, že Serj plánuje ke všem písním na albu natočit videoklip a zatím natočené prezentuje na oficiálním kanálu na serveru youtube.com. A pokud se vám jeho hudba líbí a zamlouvá, vězte, že Serj Tankian k nám v 5. června 2008 zavítá a představí své sólové album v Ostravské ČEZ aréně od 19. hodiny. Pokud nebudu mít žádný jiný a důležitější plán, rozhodně se tam sejdem, ČEZ arénu mám pár minut tramvají :-)